26 wrzesień 2022

W tym tygodniu pierwsze szczegóły na temat podatku od zysków nadzwyczajnych

zdjęcie: W tym tygodniu pierwsze szczegóły na temat podatku od zysków nadzwyczajnych / fot. PAP
fot. PAP
Spodziewam się, że w tym tygodniu określimy zakres, podstawę, stawkę i sposób realizacji podatku od zysków nadzwyczajnych - powiedział w poniedziałek w Lublinie wiceminister finansów Artur Soboń. Dodał, że będzie to podatek wprowadzany w sytuacji nadzwyczajnej i nie będzie trwałym elementem systemu podatkowego.
REKLAMA

Wiceminister Soboń uczestniczył w poniedziałek w Lublinie w otwarciu nowej siedziby PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Po uroczystości został zapytany przez dziennikarzy o planowane wprowadzenie podatku od zysków nadzwyczajnych.

Zaznaczył, że trwają jeszcze prace nad tym rozwiązaniem, a założenia do projektu ustawy są omawiane na Stałym Komitecie Rady Ministrów. „Jako ministerstwo finansów patrzymy na te przepisy pod kątem podatkowym, tak aby to rozwiązanie wkomponować w system podatkowy, bo ono nie będzie rozwiązaniem, które będzie wpływało – najprawdopodobniej - na CIT, czyli podatek dochodowy od osób prawnych. To będzie równoległe do tego rozwiązanie” – wyjaśnił Soboń.

Został zapytany również, kiedy będą szczegóły dotyczące podatku od zysków nadzwyczajnych. „Spodziewam się, że w tym tygodniu określimy zakres, podstawę, stawkę i sposób realizacji tej daniny publicznej, jaką mógłby być – jeśli zostanie wprowadzony – podatek od zysków nadzwyczajnych” – poinformował wiceminister finansów.

Odniósł się również do szacunkowej kwoty, tj. ponad 13 mld zł, która miałaby wpływać z tego tytułu do budżetu państwa. „Nie potwierdzam tej liczby” – odparł. Wyjaśnił, że kwota będzie zależała od tego, jakie konkretnie rozwiązania zostaną przyjęte. „To może być kwota od kilku do nawet kilkudziesięciu miliardów złotych” – uzupełnił.

Nawiązując do tego, na jak długo ten podatek będzie wprowadzony, poinformował, że jest to „podatek w sytuacji nadzwyczajnej”. „On nie będzie trwałym elementem systemu podatkowego, bo on będzie równolegle wobec podatku dochodowego” – podkreślił Artur Soboń.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będzie domagał się od spółek Skarbu Państwa, aby ograniczały swoje nadzwyczajne, nadmiarowe zyski. Natomiast w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że prawdopodobnie zostanie wprowadzone opodatkowanie nadzwyczajnych zysków dużych firm.

„Będzie podatek, a pieniądze z tego podatku pokryją koszt zamrożenia ceny energii i dla indywidualnych odbiorców - gospodarstw domowych, polskich rodzin, i również (...) dla instytucji wrażliwych i dla samorządów” - potwierdził w niedzielę w TVP wicepremier Jacek Sasin. „Ulżymy Polakom, możecie państwo być spokojni. Robimy wszystko jako rząd, by w tym kryzysie ochronić Polaków” – dodał. (PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Szczytno
-0.1°C
wschód słońca: 07:26
zachód słońca: 15:22
Koronawirus
warmińsko-mazurskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Szczytnie

kiedy
2023-04-13 19:30
miejsce
Miejski Dom Kultury, Szczytno, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-06-01 17:00
miejsce
Jezioro Świętajno, Warchały, Warchały
wstęp biletowany