Zanim wyruszysz na przejażdżkę, zapoznaj się z przepisami dotyczącymi czterokołowców
Przed wyjazdem na drogi, należy zapoznać się z przepisami ustawy, dotyczącymi czterokołowców.
Przypominamy:
- czterokołowiec – to pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza:
a) w przypadku przewozu rzeczy 550 kilogramów;
b) w przypadku przewozu osób 400 kilogramów;
- czterokołowiec lekki – to czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kilogramów i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.
Pojazdy te poruszając się po drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu powinny być sprawne technicznie, zarejestrowane i ubezpieczone w zakresie OC, a kierujący takim pojazdem powinien posiadać uprawnienia do kierowania i okazać je podczas ewentualnej kontroli drogowej.
Jeżeli pojazd zarejestrowany jest jako czterokołowiec lekki, to kierujący powinien posiadać prawo jazdy w zakresie kategorii co najmniej AM. Aby ubiegać się o takie uprawnienia, należy mieć skończone 14 lat, przejść badania lekarskie, ukończyć kurs oraz zdać egzamin i odebrać dokument.
Aby poruszać się czterokołowcem należy mieć uprawnienia w zakresie kategorii B1 lub B.
O prawo jazdy kat. B1 może ubiegać się osoba, która skończyła 16 lat, a 18 lat w przypadku kat B, i spełni warunki wskazane przy kat AM. Ponadto wymienione kategorie (AM, B1, B) uprawniają do poruszania się motorowerem.
Kolejnym warunkiem, który musimy spełnić aby zgodnie z prawem poruszać się quadem jest używanie kasku ochronnego. Obowiązek ten dotyczy również pasażera takiego pojazdu. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy pojazd ma zamkniętą zabudowę bądź wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa. (Artykuł 40. 1. Prawa o ruchu drogowym). Przewożąc dziecko w wieku do 7 lat czterokołowcem nie możemy przekraczać 40 km/h. Ta zasada dotyczy również sytuacji, gdy przewozimy 7-letnie dziecko motorowerem lub motocyklem.
- Nie jest także dopuszczalna jazda w lasach poza drogami publicznymi i drogami leśnymi, które są oznakowane odpowiednimi drogowskazami zezwalającymi na ruch.
- Wykluczone są również przejażdżki po plażach, w parkach krajobrazowych i narodowych.
- Prawo zakazuje również przejeżdżania przez wały przeciwpowodziowe i wzdłuż korony wałów poza miejscami wyznaczonymi.
Zarejestrowane i ubezpieczone czterokołowce i czterokołowce lekkie mogą jeździć po drogach publicznych, w strefach ruchu i zamieszkania, ale nie mogą poruszać się po drogach ekspresowych i autostradach (art. 2 pkt 3 i 4 Ustawy Prawo o ruchu drogowym).
Jeżeli decydujemy się na zakup i korzystanie z takiego środka transportu, nie zapomnijmy o najważniejszych elementach, które mają wpływ na bezpieczeństwo. Dopełnijmy również formalności w zakresie rejestracji i nabycia uprawnień do kierowania nim. Apelujemy o zachowanie rozsądku podczas jazdy, gdyż są to zwrotne pojazdy, które bardzo szybko rozwijają prędkość. Nieodpowiednia technika jazdy może skończyć się wypadkiem.
(ep)