2 marzec 2024

Miasto kontynuuje akcję sprzątania Katowic przez mieszkańców

zdjęcie: Miasto kontynuuje akcję sprzątania Katowic przez mieszkańców / fot. PAP
fot. PAP
Akcję SprzątaMy, w której zaangażowani katowiczanie sprzątają wskazane przez siebie i wybrane przez internautów miejsca, po raz kolejny organizuje lokalny samorząd. W tym roku mieszkańcy zbiorą śmieci z terenów sąsiadujących ze zbiornikami wodnymi oraz rzeką.
REKLAMA

"Od kilku lat angażujemy lokalne społeczności w akcję SprzątaMy Dzielnice. Mieszkańcy coraz chętniej organizują się sami. Co ważne, również firmy działające na terenie Katowic angażują się w akcje mające na celu wsparcie lokalnej społeczności. Do takich działań należy chociażby udział we wspólnym sprzątaniu miasta, dlatego od dwóch lat organizujemy akcję pod nazwą SprzątaMy z firmami" – podkreślił w informacji prasowej prezydent Katowic Marcin Krupa.

Projekt "SprzątaMy nad wodą" składa się z trzech etapów. Do 8 marca mieszkańcy mogą zgłaszać tereny do sprzątania (na adres mailowy stowarzyszenie@wolnaherbata.pl lub za pośrednictwem fanpage'a na Facebooku).

Następnie stowarzyszenie wybierze kilka propozycji, na które będzie można głosować. W miejscach z największą liczbą głosów zostaną zorganizowane wydarzenia łączące zbieranie śmieci z integracją lokalnej społeczności oraz edukacją. Tym razem wolontariusze spotkają się 23 marca, tuż po Dniu Wody (22 marca), w godz. 10-13.

Akcję organizują od 2018 r. katowicki urząd miasta oraz działające na rzecz ekologii, integracji społecznej i promocji kultury Stowarzyszenie Wolnej Herbaty. Jest ona elementem miejskiego projektu KATOobywatel, mającego zwiększać poczucie wpływu mieszkańców na życie miasta. Celem SprzątaMy jest edukacja w duchu zero waste, promowanie selektywnej zbiórki odpadów oraz picia "kranówki".

"W tym roku tematem przewodnim akcji będzie woda, a zgłaszane przez mieszkańców tereny będą musiały sąsiadować ze zbiornikiem wodnym lub rzeką" – powiedział Olaf Józefoski ze Stowarzyszenia Wolnej Herbaty. "Woda, choć mówi się o niej coraz więcej, wciąż wydaje się być bardzo niedoceniana w Polsce. Co roku mierzymy się z suszą, a w niektórych regionach latem zaczyna brakować wody pitnej. Mimo to wciąż traktujemy wodę jako coś bardzo zwyczajnego i powszechnego, o co nie trzeba dbać" - dodał.

Organizatorzy podkreślają, że poza popularną w Katowicach Doliną Trzech Stawów znajduje się również wiele innych zbiorników wodnych, a oprócz płynącej przez centrum miasta Rawy również inne rzeki. Wśród nich można wspomnieć m.in. o aktualnie rewitalizowanych: dolinie rzeki Ślepiotki w Ligocie czy Dolinie Pięciu Stawów w Szopienicach, ale też stawach Grunfeld w Brynowie, Bolina w Janowie, Maroko na os. Tysiąclecia, Barbara w Giszowcu oraz zrewitalizowany w ub.r. staw Starganiec na pograniczu Katowic i Mikołowa.

W akcji zwykle biorą udział rodziny, w tym dzieci i młodzież. Dołączają instytucje, prywatne firmy, radni, lokalne stowarzyszenia, spółdzielnie mieszkaniowe i kluby osiedlowe. Pomagają harcerze, członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej czy pracownicy marketów. Przedsięwzięciu przyświeca idea ograniczania produkcji odpadów i zachęcania do zmiany związanych z nimi nawyków.

"Zmiany na skalę światową zaczynają się od drobnych kroków, lokalnie, w naszym otoczeniu. Akcje takie jak +SprzątaMy z firmami+ to nie tylko porządkowanie kawałka okolicy - to integracja społeczności i lokalnych firm, realny dowód na to, że wspólnymi siłami możemy zdziałać naprawdę wiele" - zaznaczyła Natalia Rajfur, Communication Specialist i Green Agent w Sopra Steria Polska.

Co roku Stowarzyszenie Wolnej Herbaty dba o koordynację akcji. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach udostępnia kontenery i worki do selektywnej zbiórki odpadów, wywozi też potem zebrane śmieci. Katowickie Wodociągi zapewniają świeżą wodę.

Do tej pory we wspólnych działaniach miasta i Stowarzyszenia wzięło udział blisko 1200 mieszkańców, których zaangażowanie przełożyło się na 3081 worków ze śmieciami, które zebrano z terenów publicznych, głównie zielonych.

Projekt KATOobywatel miejscowy samorząd prowadzi od kwietnia 2018 r. Innymi jego przedsięwzięciami są np. wspólne z mieszkańcami sianie i utrzymywanie łąk kwietnych (po wytypowaniu przez nich miejsc) czy działanie systemu Naprawmyto.pl, służącego zgłaszaniu usterek miejskiej infrastruktury.(PAP)

autorka: Julia Szymańska

jms/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Szczytno
8°C
wschód słońca: 05:07
zachód słońca: 19:59
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Szczytnie

kiedy
2024-04-28 18:00
miejsce
Klub Muzyczny Agaton, Szczytno,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-19 19:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Szczytno, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-19 19:00
miejsce
Hala widowiskowo-sportowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-23 19:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Szczytno, ul....
wstęp biletowany