14 grudzień 2011

Oszronione szyby mogą Cię kosztować podwójnie

zdjęcie: Oszronione szyby mogą Cię kosztować podwójnie / fot. archiwum
fot. archiwum
Za jedną brudną lub oszronioną szybą może czaić się utrata zdrowia, życia lub – w najlepszym przypadku – portfel szczuplejszy o nawet 500 zł. Jak to się ma do 5 minut, które codziennie rano musisz poświęcić na usunięcie z niej szronu. Zdecyduj sam.
REKLAMA
Zima to czas, na który trzeba się szczególnie przygotować. Wyciągamy z szafy grubsze ubrania, przepraszamy się z długo nienoszonymi swetrami, puchowymi kurtkami i butami z wygodnym futerkiem. Codziennie pilnujemy, żeby nasze dziecko starannie naciągnęło czapkę na uszy i koniecznie założyło rękawiczki. Najlepiej te nieprzemakalne, które kupiłaś/eś mu miesiąc wcześniej, pamiętając o zbliżających się przymrozkach. Jednak wielu z nas mając na głowie wszystko inne, zapomina o tym, co najważniejsze – własnym bezpieczeństwie. Kiedy już wypełnimy wszystkie poranne obowiązki i wsiadamy do samochodu, próbując prześcignąć niemiłosiernie uciekający nam czas, często bagatelizujemy oszronione szyby. Brak wyobraźni może nas jednak sporo kosztować – utratę zdrowia lub życia, a także portfel szczuplejszy o nawet 500 zł.


Brudna szyba - wysoki mandat

- Artykuł 66 ust. 1 pkt. 5 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym mówi, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu – informuje podinspektor Maciej Zdunowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. No właśnie – obserwowaniu, czyli uważnemu przyglądaniu się. Jednak jak pokazuje codzienność, nie można się czemuś przyglądać z uwagą zza pomazanych szyb. - Czysta szyba w samochodzie ma bardzo duże znaczenie podczas jazdy. Nie wyobrażam sobie jeździć z niedoczyszczoną przednią szybą. Doprowadza mnie to do szału – nie skupiam się wtedy na prowadzeniu samochodu, tylko na tym, że jest brudna – podkreśla Joanna.

Kierowca poruszający się pojazdem po drodze publicznej z zaszronionymi szybami nie jest bezkarny. - Ustawodawca we wskazanym przepisie prawa nałożył na kierowcę obowiązek m.in. Właściwego utrzymania stanu czystości szyb pojazdu – tłumaczy funkcjonariusz. Dodaje również, że za taki czyn kierowcy grozi mandat karny w wysokości od 20 do nawet 500 zł. Temperatury za oknem nieubłaganie spadają. Co więcej, wkrótce pojawi się śnieg. Dlatego też, kiedy wypijesz już obowiązkową, pyszną kawę, tuż przed wyjazdem do pracy poświęć koniecznie kilka minut na wyczyszczenie szyby z zalegającego na niej szronu czy śniegu. Jeśli wierzyć przysłowiom, trochę ruchu wyjdzie Ci wyłącznie na zdrowie!PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Szczytno
-2.1°C
wschód słońca: 07:18
zachód słońca: 16:21
Koronawirus
warmińsko-mazurskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Szczytnie

kiedy
2023-03-27 18:30
miejsce
Miejski Dom Kultury, Szczytno, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-13 19:30
miejsce
Miejski Dom Kultury, Szczytno, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-15 18:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Szczytno, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-06-01 17:00
miejsce
Jezioro Świętajno, Warchały, Warchały
wstęp biletowany