Kolejny apel o zachowanie ostrożności na drodze
Mimo wielu apeli kierowcy nie zdejmują „nogi z gazu”, co wiąże się z konsekwencjami prawnymi. Jedną z najbardziej dotkliwych kar dla kierowcy jest zatrzymanie prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Oprócz utraty uprawnień do kierowania pojazdami kierowcy w ostatni weekend zostali ukarani mandatami i punktami karnymi. Pamiętajmy, że wraz z nadejściem jesieni warunki do jazdy są utrudnione. Nawierzchnia jest mokra a zwiększająca się w porze nocnej mgła nie ułatwia jazdy samochodem.
W piątek (20.10.2023 r.) w miejscowości Wielbark policjanci szczycieńskiej „drogówki” zatrzymali do kontroli drogowej 42 – letnią kobietę kierującą Toyotą, która jechała z prędkością 108 km/h w obszarze zabudowanym. Mieszkanka Olsztyna została ukarana mandatem oraz punktami karnymi.
Następnego dnia w sobotę (21.10.2023 r.) również w miejscowości Wielbark szczycieńscy policjanci zatrzymali 51 – letniego mieszkańca województwa mazowieckiego, który w obszarze zabudowanym jadąc osobową Skodą przekroczył prędkość aż o 62 km/h. Za popełnione wykroczenie mężczyzna został ukarany mandatem oraz punktami karnymi.
Tego samego dnia wieczorem 44 – letni mieszkaniec gminy Spychowo pomimo gwałtownego hamowania osobowym Volkswagenem zderzył się z dzikim zwierzęciem w okolicy miejscowości Spychowo.
O niebezpieczeństwie ze strony dzikich zwierząt na drodze przekonał się dwie godziny później na terenie gminy Wielbark 37 – letni mieszkaniec województwa mazowieckiego. Kierowcy samochodu osobowego Kia przed samochód wbiegł dzik. Mężczyzna chcąc uniknąć zderzenia odbił kierownicą, jednak nie udało mu się uniknąć kolizji ze zwierzęciem. W wyniku zderzenia mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożne drzewo.
W niedzielę (22.10.2023 r.) nad ranem w miejscowości Warchały gm. Jedwabno 41 – letni kierowca samochodu osobowego Hyundai ze względu na gęstą mgłę w ostatniej chwili zauważył biegnącego przez jezdnię borsuka. Mieszkaniec województwa kujawsko – pomorskiego nie zdążył wyhamować auta i zderzył się z dzikim zwierzęciem.
Uczestnicy zdarzeń ze zwierzyną leśną nie odnieśli obrażeń i byli trzeźwi.
Apelujemy, by patrzeć na znaki i nie lekceważyć tych ostrzegających o dzikich zwierzętach. Oznakowanie z czegoś przecież wynika… Umieszczono je w miejscach, przez które prowadzą drogi migracji zwierzyny i w których w przeszłości dochodziło do kolizji czy wypadków. Przestrzegajmy ograniczenia prędkości na tych odcinkach, zachowajmy ostrożność i obserwujmy pobocze. Ważne, aby na drogach prowadzących przez kompleksy leśne jechać z prędkością pozwalającą na wyhamowanie lub przynajmniej zmniejszenie skutków zdarzenia (głównie o zmierzchu lub świcie, gdy panuje ograniczona widoczność, występują zamglenia).
Pamiętajmy, że w każdej chwili na drodze może pojawić się jakaś przeszkoda. Mogą to być piesi, rowerzyści, ale może to być również tak jak w wspomnianych zdarzeniach, dzika zwierzyna.