Szczytno: 24 letnia kierowała Audi z nieważnym prawem jazdy
Szczytno: kontrola na DK57
W poniedziałek policjanci drogówki z Szczytna na drodze krajowej nr 57, na odcinku Piwnice Wielkie - Wyżegi, zatrzymali do rutynowej kontroli kierującą pojazdem marki Audi. Za kierownicą znajdowała się 24-letnia mieszkanka gminy Wielbark.
W trakcie interwencji okazało się, że prawo jazdy kobiety utraciło ważność we wrześniu 2025 roku. Mimo to 24-letnia kontynuowała prowadzenie pojazdu, co jest wykroczeniem zgodnie z przepisami.
Osoba, która kieruje pojazdem po utracie ważności prawa jazdy, popełnia wykroczenie z art. 94 kodeksu wykroczeń i podlega odpowiedzialności - KPP w Szczytnie
Konsekwencje prawne
Prawo przewiduje za takie zachowanie karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Dodatkowo sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów. W opisywanej sprawie 24-letnia odpowie przed sądem za prowadzenie pojazdu bez ważnych uprawnień.
Apel do kierowców
Zniesienie obowiązku posiadania dokumentu przy sobie nie zwalnia z obowiązku dbania o jego ważność. Wielu kierowców przestaje kontrolować terminy, co może prowadzić do konsekwencji prawnych i finansowych. Policja apeluje, by przed wyjazdem sprawdzić datę ważności prawa jazdy i w razie potrzeby odnowić uprawnienia.
Źródło: KPP w Szczytnie
źródło informacji: KPP w Szczytnie / policja.pl









