4 styczeń 2021

Szczytno: Pod opieką dwójka 1,5 rocznych dzieci. Matka po spożyciu, a konkubent upojony alkoholem.

Zgodnie z art. 106 Kodeksu wykroczeń kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany. Na taki zarzut i prawne konsekwencje naraziła się 39-letnia mieszkanka gminy Szczytno, która znajdując się w stanie po spożyciu alkoholu, sprawowała opiekę nad swoimi 1,5 rocznymi dziećmi. Szczycieńscy policjanci zatroszczyli się o małoletnich i przekazali je pod opiekę cioci. Prawni opiekunowie zaś za swoje nieodpowiedzialne zachowanie niebawem odpowiedzą przed sądem.
REKLAMA

W sobotę (02.01.21r.) parę minut po północy policjanci z referatu patrolowo – interwencyjnego szczycieńskiej komendy zostali skierowani do jednego z mieszkań położonego na terenie gminy Szczytno. Z ustaleń funkcjonariuszy wynikało, że pod tym adresem nietrzeźwa matka, może sprawować opiekę nad swoimi 1,5 rocznymi dziećmi.

Gdy mundurowi przybyli na miejsce zgłoszonej interwencji, w mieszkaniu zastali 39-latkę i jej silnie upojonego konkubenta, który akurat spał. Na pytania funkcjonariuszy o to, gdzie są dziećmi, kobieta odpowiedziała, że na pewno na podwórku i zaczęła nerwowo ich szukać. W między czasie na miejsce interwencji przybyła również ciocia małoletnich, która oświadczyła, że przejęła opiekę nad dziećmi, gdyż widziała w jakim stanie znajdują się ich rodzice.

Szczycieńscy policjanci postanowili pozostawić małoletnich pod opieką ciotki. Jak ustalili mundurowi to nie pierwsza tego typu sytuacja, gdy dzieci znajdują się pod opieką nietrzeźwych rodziców.

Policjanci przypominają, że rodzice zobowiązani są względem swoich dzieci do sprawowania nad nimi opieki, czuwania nad ich zdrowiem i bezpieczeństwem. O wszelkich nieprawidłowościach i zaniedbaniach względem małoletnich szczycieńscy funkcjonariusze informują Sąd Rodzinny i Nieletnich. Należy także pamiętać, że rodzice, którzy naruszają obowiązujące przepisy prawa, muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
warmińsko-mazurskie
26667
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Szczytnie