Warmińsko-mazurskie/ Akademia Policji w Szczytnie zainaugurowała rok akademicki
Uczestniczący w uroczystej inauguracji wiceminister MSWiA Błażej Poboży podkreślał, że jest to pierwsze rozpoczęcie roku akademickiego po zmianie nazwy szczycieńskiej uczelni. Dawna Wyższa Szkoła Policji jest od 1 sierpnia tego roku Akademią Policji w Szczytnie. Dlatego dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do podniesienia rangi i statusu tej - jak mówił - najważniejszej uczelni resortowej.
Wiceszef MSWiA podkreślał jak ważne dla każdej szkoły wyższej jest uzyskanie statusu uczelni akademickiej, stanie się akademią. "To jest naturalny kierunek rozwoju każdej uczelni" - wskazał.
"Wszystkim, którzy rozpoczynają dziś studia pierwszego bądź drugiego stopnia chciałbym pogratulować doskonałego wyboru. Wiem, że dla was jest to dzień szczególny, ogromna emocja. Wiem to także dlatego, że niezależnie od funkcji resortowej sam jestem nauczycielem akademickim i cała moja aktywność zawodowa jest związana przede wszystkim z uczelnią" - mówił Poboży.
Komendant-Rektor Akademii Policji w Szczytnie nadinsp. dr hab. Iwona Klonowska wskazała, że przekształcenie WSPol w Akademię Policji oznacza rozszerzenie uprawnień i możliwości. Jak zaznaczyła, było to poprzedzone wieloma działaniami, od rozbudowy infrastruktury po rozwój nowych kierunków i współpracy międzynarodowej. Przekazała też, że dla upamiętnienia zmiany nazwy na terenie uczelni wmurowano kapsułę czasu, która ma zostać otwarta na 50-lecie Akademii Policji.
Komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk przypomniał wyniki badania opinii publicznej z których, że 88 proc. obywateli uważa, że Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie, a 96 proc czuje się bezpiecznie w okolicach miejsca swojego zamieszkania.
"To oczywiście jest zasługa wielu instytucji, wielu ludzi, ale niekwestionowaną zasługą w tym poziomie poczucia bezpieczeństwa naszych rodaków ma służba i praca funkcjonariuszy i pracowników cywilnych polskiej Policji" - mówił. Przypomniał przy tym, że nie ma innej ścieżki do zdobycia oficerskich szlifów niż "przejście przez mury" uczelni w Szczytnie.
Uczelnia kształci funkcjonariuszy służb mundurowych i osoby cywilne. Oferuje studia pierwszego i drugiego stopnia w formie stacjonarnej i niestacjonarnej oraz studia podyplomowe. Organizuje kursy specjalistyczne i szkolenia. Posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego w dwóch dyscyplinach: nauka o bezpieczeństwie i nauki prawne.
Np. w ofercie studiów I stopnia jest kryminologia, bezpieczeństwo wewnętrzne, kryminalistyka w służbie prawa, administracja w bezpieczeństwie i tzw. studia oficerskie, tj. nauka o policji. Trwają również prace nad uruchomieniem kierunku "Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni" na poziomie studiów I stopnia.
Obecnie Akademia Policji w Szczytnie kształci 2338 studentów, z czego większość to funkcjonariusze i pracownicy służb podległych MSWiA. (PAP)
autor: Marcin Boguszewski
mbo/ ok/