1 wrzesień 2022

Chodzi o zapewnienie spokoju prowadzenia prac

zdjęcie: Chodzi o zapewnienie spokoju prowadzenia prac / fot. PAP
fot. PAP
Chodzi o zapewnienie wykonawcy tzw. zapory elektronicznej możliwości prowadzenia w spokoju prac i swobody dostępu do tego miejsca - tak wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski uzasadnia przedłużenie zakazu zbliżania się na mniej niż 200 metrów do linii granicy z Białorusią w tym województwie.
REKLAMA

W minioną środę wojewoda podpisał stosowne rozporządzenie, które zacznie obowiązywać od 16 września do końca listopada. To przedłużenie działania obecnego rozporządzenia, obowiązującego od 1 lipca do 15 września, wprowadzającego zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą, niż 200 metrów. Zakaz obowiązuje w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.

Wojewoda Paszkowski powiedział w czwartek PAP, że rozporządzenie zostało wydawane na wniosek Straży Granicznej, która jest inwestorem ogrodzenia i tzw. zapory elektronicznej na granicy z Białorusią.

"I o ile prace, jeśli chodzi o tę barierę fizyczną zostały zakończone (...), jeszcze trwają prace dotyczące zabezpieczenia elektronicznego. Stąd te przesłanki, które wcześniejszemu rozporządzeniu towarzyszyły, występują w dalszym ciągu, a mianowicie chodzi o to, żeby te prace mogły przebiegać w spokoju, a wykonawcy mieli swobodną możliwość, właśnie w tym bezpośrednim terytorium tego ogrodzenia, wykonywać swoje czynności" - zaznaczył.

Wyraził nadzieję, że prace przy zaporze elektronicznej będą niebawem ukończone i nie będzie potrzeby wydłużania tych ograniczeń. Według zapowiedzi SG, wszystko powinno być gotowe i w pełni funkcjonalne na przełomie listopada i grudnia.

"Miejmy nadzieję, że również sytuacja dotycząca tej presji migracyjnej też będzie korzystnie się zmieniała, oprócz tego, że i tak przecież tych naruszeń granicy wskutek tego, że jest już ta bariera fizyczna, jest już znacznie mniej" - dodał Paszkowski. W lipcu i sierpniu Sg odnotowała po ok. 900 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią.

Wcześniej ograniczenia dotyczące zbliżania się obejmowały 183 miejscowości w woj. lubelskim i w woj. podlaskim przylegające do tej granicy. Tam przez dziesięć miesięcy obowiązywał zakaz przebywania, z wyłączeniem m.in. mieszkańców. Początkowo wynikał z wprowadzenia stanu wyjątkowego na tym terenie, a następnie z rozporządzeń MSWiA. Zakaz wzdłuż całej granicy został zniesiony 30 czerwca, bo wtedy przypadał planowany koniec budowy stalowej bariery fizycznej na granicy.

W regionie obowiązuje też rozporządzenie wojewody podlaskiego z września 2021 roku, którym wprowadzony został zakaz przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej; wcześniej takie rozporządzenie (wydane w 2007 roku) dotyczyło niektórych odcinków tego pasa. SG zwraca uwagę, że w ramach obecnej inwestycji na granicy z Białorusią powstało nie tylko stalowe ogrodzenie o wysokości pięciu metrów, które będzie jeszcze doposażone w system kamer i czujników (perymetria), ale też powstała tam tzw. droga techniczna, służąca funkcjonariuszom do szybkiego przemieszczania się wzdłuż linii granicznej.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Szczytno
-0.1°C
wschód słońca: 07:26
zachód słońca: 15:22
Koronawirus
warmińsko-mazurskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Szczytnie

kiedy
2023-04-13 19:30
miejsce
Miejski Dom Kultury, Szczytno, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-06-01 17:00
miejsce
Jezioro Świętajno, Warchały, Warchały
wstęp biletowany