Siódma edycja Narodowych Dni Badmintona

fot. nadesłane
We Wrocławiu odbyła się siódma edycja Narodowych Dni Badmintona. Po Stadionie Narodowym, warszawskim Torwarze, katowickim Spodku i zakopiańskim COS areną Narodowych Dni była wrocławska hala Stulecia. Impreza tradycyjnie rozgrywana była pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy. W tym roku pod hasłem „Solidarni z Ukrainą”.


W imprezie wzięło udział ponad tysiąc uczestników. Obchody Narodowych Dni Badmintona to niezwykła frajda dla dzieci i młodzieży z całej Polski. Na niemal 20 kortach podczas dwóch dni rozegrano turnieje dla dzieci, młodzieży i dorosłych amatorów badmintona. Najmłodsi uczestniczyli w konkursach z nagrodami, animacjach sportowych i plastycznych, zwiedzali wrocławskie ZOO oraz mobilne muzeum Totalizatora Sportowego. Mieli możliwość spotkania z reprezentantami Polski w badmintonie, bowiem jednym z głównych punktów obchodów był mecz towarzyski Polska - Ukraina, w którym spotkały się reprezentacje U19 obu państw. Przez dwa ostatnie dni Wrocław był stolicą polskiego badmintona.

Niezwykle cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy zorganizować i uczestniczyć w Narodowych Dniach Badmintona. To już siódma edycja wydarzenia, które na stałe wpisało się w sportowy kalendarz naszej dyscypliny i sportu w Polsce - powiedział prezes Polskiego Związku Badmintona, Marek Krajewski.
To dla nas bardzo ważne, że każdego roku frekwencja dopisuje i są z nami nasi partnerzy i sponsorzy, dzięki którym możemy obchodzić Narodowe Dni Badmintona. Wszystkim bardzo serdecznie dziękuję, a dzieciom i młodzieży, która niezwykle licznie zjawiła się we Wrocławiu przede wszystkim. To tylko dowód, że dyscyplina się rozwija, a badminton jest młody, co dobrze rokuje na przyszłość.

Badmintonowa młodzież Polski i Ukrainy towarzysko we Wrocławiu.

Jednym z głównych punktów obchodów był mecz towarzyski reprezentacji juniorów Polski z juniorami z Ukrainy. Ukraińcy przyjechali do Polski i Wrocławia na zaproszenie Polskiego Związku Badmintona. Obie drużyny rozegrały niezwykle ciekawy i emocjonujący mecz, który oglądało ponad tysiąc widzów. Wspaniała atmosfera, która towarzyszyła obchodom udzieliła się również uczestnikom i kibicom międzynarodowego spotkania badmintonistów.

Polacy i Ukraińcy, którzy jeszcze niedawno walczyli o medale mistrzostw Europy w badmintonie w Serbii wystąpili we Wrocławiu w silnych składach. Górą jednak byli goście, którzy pokonali polską kadrę U19 5:2. Wynik spotkania nie oddawał jednak sytuacji na korcie centralnym Narodowych Dni Badmintona. Pojedynki deblowe były niezwykle wyrównane, a na samym początku to gospodarze objęli dwupunktowe prowadzenie w meczu po starciu singlistów.

W pierwszym pojedynku singlistów znakomitą formę zaprezentował brązowy medalista mistrzostw Europy w Belgradzie Dominik Kwinta, który pokonał w dwóch setach Mykhailo Vyshnevyia. W kolejnym znakomitą partię rozegrała Joanna Podedworny, która pokonała Sofię Lavrovą.

Gdy wydawało się, że Polacy mają wielką szansę na gładkie zwycięstwo w tym spotkaniu ukraińskie pary deblowe doprowadziły do remisu. Najpierw Yevhenii Stolovoi i Nikita Yeromenko pokonali po trwającym 40 minut pojedynku Mateusza Golasa i Bartosza Krajewskiego, a później Varvara Frolova i Sofiia Lavrowa po niezwykle zaciętym pojedynku w trzech setach pokonały polską parę Anna Czuchra, Joanna Podedworna.

Przy stanie 2:2 na korcie znów pojawili się zawodnicy gier pojedynczych. Młodziutka Gabriela Skórkowska nie dała rady mistrzyni Ukrainy juniorów Annie Kovalenko ulegając po dwóch setach, a później inny polski brązowy medalista, tyle że Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy, Mateusz Golas nie sprostał Oleksiiemu Titovovi po trzysetowym pojedynku, który przesądził o zwycięstwie w całym spotkaniu. Choć to Golas objął prowadzenie w tym meczu (21:15) to jednak znakomicie zakończył spotkanie Titov dwa kolejne sety (21:14, 21:14).

Wynik 4:2 dla ekipy ukraińskiej przesądził o zwycięstwie gości w tym spotkaniu, a ostatni pojedynek mikstów był tylko dopełnieniem całości. Znów górą byli Ukraińcy Nikita Yeromenko i Yana Sobko, którzy w dwóch setach pokonali Bartosza Krajewskiego i Martynę Kowalczyk.

POLSKA U19 – UKRAINA U19 2:5 (298:303)
2022.09.28, Wrocław, Hala Stulecia

Dominik Kwinta – Mykhailo Vyshnevyi 15:11, 15:5
Joanna Podedworny – Sofiia Lavrova 21:14, 21:16
Mateusz Golas/Bartosz Krajewski – Yevhenii Stolovoi/Nikita Yeromenko 21:13, 14:21 19:21
Anna Czuchra/ Joanna Podedworny – Varvara Frolova/Sofia Lavrova 21:17, 19:21 18:21
Gabriela Skórkowska – Anna Kovalenko 19:21, 8:21
Mateusz Golas – Oleksii Titov 21:15, 14:21, 14:21
Bartosz Krajewski/Martyna Kowalczyk – Nikita Yeromenko/Yana Sobko 21:23, 17:21

Narodowe Dni Badmintona odbyły się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Narodowe Dni Badmintona odbyły się dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Sponsorem Głównym Narodowych Dni Badmintona jest PKN ORLEN.
Sponsorem Narodowych Dni Badmintona jest Enea.
Partnerem Głównym Narodowych Dni Badmintona jest Totalizator Sportowy praz marka LOTTO.
Partnerem Narodowych Dni Badmintona jest KGHM. Polska Miedź.
Partnerem Narodowych Dni Badmintona jest PZU #DobraDrużynaPZU.
Partnerem spotkania Polska – Ukraina jest Fundacja PKO Banku Polskiego.
Partnerem Narodowych Dni Badmintona jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
Partnerem Narodowych Dni Badmintona jest Miasto Wrocław.

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Szczytno
-0.1°C
wschód słońca: 07:26
zachód słońca: 15:22
Koronawirus
warmińsko-mazurskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Szczytnie

kiedy
2023-04-13 19:30
miejsce
Miejski Dom Kultury, Szczytno, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-06-01 17:00
miejsce
Jezioro Świętajno, Warchały, Warchały
wstęp biletowany