24 wrzesień 2022

Roger Federer zakończył karierę porażką w deblu tenisowego Laver Cup

Szwajcarski tenisista Roger Federer, zwycięzca 20 turniejów wielkoszlemowych, porażką w deblu w turnieju Laver Cup zakończył karierę. W parze z Hiszpanem Rafaelem Nadalem uległ Amerykanom Jackowi Sockowi i Francesowi Tiafoe 6:4, 6:7 (2-7), 9-11.

Federer w połowie września zapowiedział, że deblowy mecz w Laver Cup będzie ostatnim w jego zawodowej karierze sportowej.

Starcie z Amerykanami od początku było bardzo zacięte. W pierwszym secie dopiero w końcówce Szwajcar i Hiszpan przełamali rywali. Druga partia zakończyła się tie-breakiem, natomiast super tie-break rozgrywany był na przewagi. Minimalnie lepsi okazali się Sock oraz Tiafoe.

Mecz trwał ponad dwie godziny.

"To był wspaniały dzień, powiedziałem chłopakom, że jestem szczęśliwy, a nie smutny. Cieszyłem się tym wszystkim, bo to był ostatni raz. Stresowałem się przed wyjściem na kort. Cieszę się, że tego doświadczyłem" - powiedział po meczu Szwajcar.

"To wspaniałe dzielić kort z nimi. Nie chciałem czuć się samotny na korcie, a możliwość pożegnania z drużyną była niesamowita. Zawsze czułem się graczem zespołowym w głębi serca" - dodał wzruszony Federer. Szwajcar nie powstrzymywał łez. Podczas przemówienia Szwajcara łzy w oczach miał także Nadal. Płakali rodzice i żona Federera.

W ostatnich dwóch latach Federer przeszedł trzy operacje kolana. Jego ostatnim meczem o stawkę był ćwierćfinał Wimbledonu 2021, w którym przegrał z Hubertem Hurkaczem.

"Oczywiście będę w przyszłości grał w tenisa, ale nie w Wielkim Szlemie czy tourze" - zapowiedział tenisista w oświadczeniu w połowie września.

41-letni Federer osiem razy triumfował w Wimbledonie (2003-07, 2009, 2012, 2017), sześć w Australian Open (2004, 2006-07, 2010, 2017-18), pięć w US Open (2004-08) i raz we French Open (2009).

W pierwszy meczu sesji wieczornej Australijczyk Alex de Minaur stworzył wspaniałe widowisko z Brytyjczykiem Andym Murrayem. Pierwszego, długiego seta wygrał 35-letni Murray, jednak później zaczął opadać z sił, co wykorzystał młodszy z tenisistów, doprowadzając do wyrównania i triumfując w super tie-breaku.

Ekipy Europy i Reszty Świata składają się z sześciu tenisistów, a każdego z trzech dni zostaną rozegrane po trzy mecze singlowe oraz jedno spotkanie deblowe. Starcia podczas Laver Cup rozgrywane będą do dwóch wygranych setów. Przy remisie po dwóch partiach o triumfie zadecyduje super tie-break.

Za zwycięstwo w piątkowych meczach drużyna otrzymała po jednym, za wygraną w sobotę dostanie po dwa, a za triumf w niedzielę po trzy punkty. Taka formuła turnieju sprawia, że po dwóch dniach jeden zespół może mieć maksymalnie 12 punktów. To oznacza, że losy ostatecznego zwycięstwa rozstrzygną się dopiero w niedzielę. W przypadku remisu 12-12 o końcowej wygranej zadecyduje dodatkowe starcie deblowe.

Po pierwszym dniu rywalizacji drużyny Europy z zespołem Reszty Świata jest remis 2:2.

Wyniki piątkowych meczów gry pojedynczej

Casper Ruud (Norwegia) - Jack Sock (USA) 6:4, 5:7, 10-7

Stefanos Tsitsipas (Grecja) - Diego Schwartzman (Argentyna) 6:2, 6:1

Alex de Minaur (Australia) - Andy Murray (Wielka Brytania) 5:7, 6:3, 10-7

Wynik piątkowego meczu gry podwójnej

Jack Sock, Frances Tiafoe (USA) - Roger Federer, Rafael Nadal (Szwajcaria, Hiszpania) 4:6, 7:6 (7-2), 11-9