6 sierpień 2020

Szczytno: Bez taryfy ulgowej wobec kierowców łamiących prawo

Tylko ostatnia doba pokazuje, że łamanie zakazu prowadzenia pojazdów jest nadal częstym zjawiskiem na naszych drogach. Policjanci zatrzymali kolejnych mężczyzn, którzy mimo tego środka karnego prowadzili pojazdy. Kierowanie pojazdu przy aktywnym zakazie to przestępstwo, za które grozi do 5 lat więzienia. Policjanci zatrzymali również prawo jazdy kierującego, który przekroczył dozwoloną prędkość, aż o 53 km. Nie zabrakło również nietrzeźwego kierującego.
REKLAMA

Nie ma tygodnia, a nawet dnia by policjanci nie natrafiali podczas kontroli na przypadki, w których osoby łamią obowiązujące prawo min. prowadząc pojazd posiadając orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów – nierzadko wszystkich pojazdów mechanicznych. W ostatniej dobie odnotowaliśmy kolejne takie przypadki.

 

Czym jest taki zakaz?

Zakaz prowadzenia pojazdów jest środkiem karnym. Sąd orzeka go wobec osób, które złamały prawo w zakresie bezpieczeństwa komunikacyjnego, czyli za spowodowanie wypadku drogowego, katastrofy w komunikacji, bezpośredniego narażenia na niebezpieczeństwa, a najczęściej za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Taki zakaz prowadzenia pojazdów otrzymuje ta osoba, która bardzo poważnie zawiodła jako kierowca na każdej linii, naraziła bezpieczeństwo swoje i innych. Za to jest właśnie taka kara -zakaz „wsiadania za kółko”. Gdy sprawca przestępstwa czy wykroczenie narusza ten zakaz popełnia przestępstwo wynikające z artykułu 244 kodeksu karnego. Grozi za to kara więzienia od 3 miesięcy do lat 5.

W środę policjanci ze Szczytna ujawnili dwa takie przypadki. Do jednej takiej interwencji doszło wobec 28-letniego mieszkańca gminy Dźwierzuty. Mężczyzna jechał samochodem Vw Transporter pomimo zakazu sądowego. Drugi z podobnych przypadków został ujawniony w m. Wielbark, gdzie 36-letni mieszkaniec tej gminy również posiada zakaz prowadzenia pojazdów. Te sytuacje skończyły się zarzutami związanymi z popełnieniem przestępstwa.

 

Pomimo licznych działań policyjnych, komunikatów i apeli w dalszym ciągu wielu kierujących samochodami przekracza dozwoloną prędkość. Wczoraj szczycieńscy policjanci zatrzymali prawo jazdy kolejnemu kierowcy, który jechał z prędkością 103 km/h w terenie zabudowanym. 28-latek poruszał się z taką prędkością po jednej z miejscowości na terenie gminy Szczytno. Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h skutkuje obligatoryjnym zatrzymaniem prawa jazdy.

 

Kolejnym „drogowym wybrykiem” okazało się zachowanie 33 - letniego mieszkańca gminy Świętajno, który pomimo ponad dwóch promili w organizmie kierował swoim pojazdem osobowym marki Nissan. Nieodpowiedzialny kierujący został zatrzymany przez grupę mężczyzn, którzy udaremnili mu dalszą jazdę. Teraz mężczyzna trzeźwieje w policyjnej celi i będzie tłumaczył się ze swojego wybryku przed sądem.

 

(jm/tm)

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Szczytnie