Szczytno: Bez taryfy ulgowej wobec kierowców łamiących prawo
Nie ma tygodnia, a nawet dnia by policjanci nie natrafiali podczas kontroli na przypadki, w których osoby łamią obowiązujące prawo min. prowadząc pojazd posiadając orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów – nierzadko wszystkich pojazdów mechanicznych. W ostatniej dobie odnotowaliśmy kolejne takie przypadki.
Czym jest taki zakaz?
Zakaz prowadzenia pojazdów jest środkiem karnym. Sąd orzeka go wobec osób, które złamały prawo w zakresie bezpieczeństwa komunikacyjnego, czyli za spowodowanie wypadku drogowego, katastrofy w komunikacji, bezpośredniego narażenia na niebezpieczeństwa, a najczęściej za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Taki zakaz prowadzenia pojazdów otrzymuje ta osoba, która bardzo poważnie zawiodła jako kierowca na każdej linii, naraziła bezpieczeństwo swoje i innych. Za to jest właśnie taka kara -zakaz „wsiadania za kółko”. Gdy sprawca przestępstwa czy wykroczenie narusza ten zakaz popełnia przestępstwo wynikające z artykułu 244 kodeksu karnego. Grozi za to kara więzienia od 3 miesięcy do lat 5.
W środę policjanci ze Szczytna ujawnili dwa takie przypadki. Do jednej takiej interwencji doszło wobec 28-letniego mieszkańca gminy Dźwierzuty. Mężczyzna jechał samochodem Vw Transporter pomimo zakazu sądowego. Drugi z podobnych przypadków został ujawniony w m. Wielbark, gdzie 36-letni mieszkaniec tej gminy również posiada zakaz prowadzenia pojazdów. Te sytuacje skończyły się zarzutami związanymi z popełnieniem przestępstwa.
Pomimo licznych działań policyjnych, komunikatów i apeli w dalszym ciągu wielu kierujących samochodami przekracza dozwoloną prędkość. Wczoraj szczycieńscy policjanci zatrzymali prawo jazdy kolejnemu kierowcy, który jechał z prędkością 103 km/h w terenie zabudowanym. 28-latek poruszał się z taką prędkością po jednej z miejscowości na terenie gminy Szczytno. Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h skutkuje obligatoryjnym zatrzymaniem prawa jazdy.
Kolejnym „drogowym wybrykiem” okazało się zachowanie 33 - letniego mieszkańca gminy Świętajno, który pomimo ponad dwóch promili w organizmie kierował swoim pojazdem osobowym marki Nissan. Nieodpowiedzialny kierujący został zatrzymany przez grupę mężczyzn, którzy udaremnili mu dalszą jazdę. Teraz mężczyzna trzeźwieje w policyjnej celi i będzie tłumaczył się ze swojego wybryku przed sądem.
(jm/tm)