3 sierpień 2020

Szczytno: Nie przewozisz swojego dziecka w foteliku samochodowym i nie zapinasz pasów bezpieczeństwa dla POLICJANTA! Stosując się do przepisów chronis

Policjanci szczycieńskiej „drogówki” podczas prowadzonych działań pn. „Bezpieczne Wakacje 2020r.” prowadzą działania kontrolno – prewencyjne ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Podczas codziennej służby zwracają szczególną uwagę na to, czy kierujący i pasażerowie stosują się do obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa, a dzieci przewożone są w fotelikach lub innych urządzeniach przytrzymujących. O konsekwencjach wynikających z nieprzestrzegania tych przepisów dowiedział się 22-letni kierowca BMW, który wpadł w „ręce” funkcjonariuszy ruchu drogowego.
REKLAMA

W piątek (31.07.20r.) około godz. 15:30 na ulicy Pasymskiej w Szczytnie, funkcjonariusze ruchu drogowego zwrócili uwagę na młodego kierowcę, który poruszał się pojazdem marki BMW, bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. 22-latek został zatrzymany do kontroli drogowej. Okazało się, że nieodpowiedzialny kierowca nie to, że sam nie zastosował się do obowiązujących przepisów to w dodatku w pojeździe przewoził małego pasażera, który siedział poza fotelikiem samochodowym. 22-latek nie poczuwał się do odpowiedzialności w związku z tym funkcjonariusze skierowali przeciwko 22-latkowi wniosek o ukaranie do sądu.

Przypominamy !

Stosowanie pasów bezpieczeństwa ma bardzo istotny wpływ na minimalizowanie skutków zdarzeń drogowych. Pasy bezpieczeństwa utrzymują nas bowiem na fotelu i w chwili uderzenia pojazdu w przeszkodę pozwalają wytracić prędkość wraz z samochodem. Przytrzymują nas również w bezpiecznej pozycji w przypadku dachowania pojazdu.

Warto także podkreślić, że wiele z aktywnych i biernych systemów bezpieczeństwa „zakłada”, że kierowca i pasażerowie mają zapięte pasy. Poduszka powietrzna redukuje ryzyko śmierci tylko wtedy, gdy podczas wypadku działa wspólnie z pasami bezpieczeństwa.

Pasy bezpieczeństwa są równie ważne dla kierującego pojazdem jak i pasażerów. Musimy pamiętać, że pasażerowie, którzy nie zapinają pasów na tylnym siedzeniu, w chwili zderzenia stanowią śmiertelne zagrożenie dla podróżujących z przodu pojazdu, bowiem swoim ciałem z dużą siłą uderzają w osoby podróżujące z przodu.

Fotelik bezpieczeństwa chroni nasze dziecko!

Rodzice i opiekunowie coraz lepiej rozumieją, że młodsze dzieci powinny być przewożone w fotelikach bezpieczeństwa, które należy dostosować do wzrostu i wagi dziecka.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa, nie ma znaczenia czy dziecko podróżuje na krótkiej czy długiej trasie. Zawsze należy przewozić małego pasażera zgodnie z wymogami przepisów prawa: w fotelikach ochronnych lub innych urządzeniach do przewozu dzieci. Jazda bez wymienionych urządzeń to zawsze duże ryzyko. Nie chodzi tylko o wypadek. Dziecko, które podróżuje na tylnym siedzeniu i nie jest umieszczone w foteliku, może w chwili hamowania nieoczekiwanie znaleźć się między przednimi siedzeniami lub przelecieć nad przednim fotelem uderzając w elementy konstrukcyjne samochodu. Z kolei gdy siedzi na kolanach dorosłej osoby podczas ostrego hamowania albo zderzenia z przeszkodą, ciało dorosłego może zmiażdżyć dziecko.

Pamiętajmy, że jeśli dojdzie do niebezpiecznej sytuacji na drodze, zapięte pasy bezpieczeństwa, a w przypadku dzieci fotelik bezpieczeństwa mogą ocalić nasze życie.

Gdy dziecko jest pasażerem samochodu, niezależnie od tego, ile trwa podróż należy przestrzegać następujących zasad:

1. Dziecko zawsze powinno mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Dzieci, które mają mniej niż 150 cm wzrostu powinny być przewożone w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przetrzymującym. Dzięki temu w czasie podróży pasy bezpieczeństwa będą przebiegały w sposób prawidłowy.

2. Na przednim siedzeniu mogą siedzieć dzieci mające więcej niż 150 cm wzrostu. W przeciwnym razie dziecko musi być przewożone w foteliku.

3. Podczas wysiadania z samochodu należy zachować ostrożność. Dziecko nie powinno wysiadać od strony jezdni, ale zawsze od strony chodnika. Przed otwarciem drzwi trzeba upewnić się, że nie spowoduje to niebezpieczeństwa.

4. Warto przypominać dzieciom, aby podczas jazdy nie przeszkadzały osobie kierującej samochodem i zachowywały się spokojnie.

5. Również Rodzice powinni pamiętać o zachowaniu ostrożności podczas przewożenia dzieci.


 
 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
warmińsko-mazurskie
26667
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Szczytnie