4 październik 2021

Szczytno: ODBLASK - niewielki wysiłek i mały ciężar - a potrafi uratować życie.

Jesień, niekorzystne warunki atmosferyczne, zmiana czasu na zimowy, a co za tym idzie wcześnie zapadający zmrok powoduje, że piesi na drodze są mało widoczni dla kierujących. Wszystkie te czynniki przysparzają uczestnikom ruchu drogowego wiele problemów. Mają też niebagatelny wpływ na zwiększone ryzyko wystąpienia wypadków.
REKLAMA

Obowiązek noszenia odblasków dotyczy wszystkich pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Przepis nie dotyczy pieszych poruszających się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla nich, idących po chodniku, czy w strefie zamieszkania, gdzie cała szerokość drogi jest do dyspozycji pieszego, który ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Ustawodawca nie narzuca jak ma wyglądać i jakie wymiary ma mieć element odblaskowy, musi być natomiast widoczny dla innych uczestników ruchu. Konieczność noszenia odblasków ma zredukować liczbę niepożądanych zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj z odległości 30-40 metrów. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy wcześniej! To może uratować pieszemu życie.

Pamiętajmy! Widzieć nie znaczy być widocznym!

Pieszym i rowerzystom czyli tzw. niechronionym uczestnikom ruchu drogowego często wydaje się, że skoro widzą nadjeżdżający pojazd lub jego światła, to i kierujący pojazdem ich widzi. Konsekwencje tego błędnego przeświadczenia mogą być tragiczne. Dlatego piesi i rowerzyści niezależnie od wieku, powinni nosić elementy odblaskowe na wierzchniej odzieży. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone na przedniej i tylnej części ubrania, w sposób pozwalający na dostrzeżenie ich w światłach przez kierujących nadjeżdżających z obu kierunków.

ODBLASK - niewielki wysiłek i mały ciężar - a potrafi uratować życie.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
warmińsko-mazurskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Szczytnie