17 lipiec 2020

Szczytno: Pocisk kumulacyjny zabezpieczony przez szczycieńską grupę minersko – pirotechniczną

Mieszkaniec gminy Szczytno, podczas spaceru po lesie natknął się na pocisk kumulacyjny z okresu II wojny światowej. Na miejsce zgłoszonej interwencji skierowano patrol minersko - pirotechniczny Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. Funkcjonariusze dokonali rozpoznanie i zabezpieczyli „wybuchowe” znalezisko, do czasu przyjazdu wojskowych saperów.
REKLAMA

W środę (15.07.20r.) oficer dyżurny szczycieńskiej jednostki otrzymał informację o odnalezieniu w lesie, w okolicach miejscowości Nowe Gizewo, znaleziska przypominającego niewybuch. Mężczyzna zachował się bardzo odpowiedzialnie i natychmiast, o tym fakcie powiadomił szczycieńską policję.

Na miejsce zgłoszonej interwencji zostali skierowani funkcjonariusze z grupy minersko – pirotechnicznej Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. Policjanci ustalili, że jest to pocisk kumulacyjny z okresu II wojny światowej. Mundurowi zabezpieczyli miejsce znaleziska do czasu przyjazdu saperów z 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego, którzy zabrali niewybuch, celem jego zneutralizowania.

Co zrobić, jeśli natrafisz na niewybuch?

NIE WOLNO podnosić, odkopywać, przenosić, wrzucać do ogniska ani do miejsc takich jak stawy czy głębokie rowy znalezionych niewybuchów!

W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić policjantów, którzy potwierdzą, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niewybuchem, a następnie zawiadomią o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczą miejsce do czasu ich przybycia

Jakie informacje trzeba przekazać policjantom?

Powiadamiając funkcjonariuszy istotne jest, aby przekazać im wiedzę na temat:

  • miejsca odnalezienia niewybuchu,
  • znalezionego przedmiotu (opisać słownie, co widzimy, uwzględniając ilość i wielkość znaleziska)
  • danych personalnych osoby zgłaszającej
 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
warmińsko-mazurskie
26667
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Szczytnie